05333243193
  05333243193
Para Birimi Seçimi
 • Keçi%20Boynuzu%20Pekmezi%20(1000%20gr)%20
Keçi Boynuzu Pekmezi (1000 gr)
Ürün Kodu : Mariyet29
Marka :  Mariyet Anne
465.18 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün


Keçiboynuzunun Faydaları Neler

keçiboynuzu pekmezi TARİFİ

Malzemeler:

 • 500 gram kurutulmuş keçiboynuzu
 • 500 gram toz şeker
 • Yarım limon

Hazırlanışı:

Keçiboynuzu pekmezini hazırlamak yaklaşık 2 gün sürüyor. Öncelikle keçiboynuzlarını iyice yıkayın ve su dolu bi kapta yumuşayana kadar bekleyin. Keçiboynuzları, suya rengini vermeye başaldığında ise suyu değiştirin. Bir gün boyunca bu işleme devam edin. 

Keçiboynuzları bir gün boyunca suda bekleyince iyice yumuşayacak. Ertesi gün keçiboynuzlarını bir tencereye alın ve suyun içinde yaklaşık 2 saat kadar pişirin. Düdüklü tencere kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. 

Yaklaşık 2 saat pişen keçiboynuzlarını ateşten alın ve püre haline gelene kadar iyice ezin. Daha sonra şeker ve limonu ilace edin, yüksek ateşte 30-40 dakika kadar pişirin. Pekmeziniz hazır! 

Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Keçi Boynuzu Harnup Pekmezi Neye İyi Gelir ve Ne İşe Yarar?

Keçi boynuzu pekmezi eski zamanlardan beri soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları iyileştirmek maksadıyla kullanılmıştır. Ülkemizde tüketilen bir besin kaynağıdır. Keçi boynuzu pekmezinin faydalı olduğu ise çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Keçi boynuzu pekmezi hem sağlığa faydalıdır hem de enerji verici bir özelliğe sahiptir. Düzenli tüketildiğinde çok daha faydalı hale gelmektedir. İşte keçi boynuzu pekmezinin faydaları...


Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Keçi Boynuzu Harnup Pekmezi Neye İyi Gelir ve Ne İşe Yarar?

İçeriğinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığın bedene girişini engeller. Ve hatta bazı hastalıkların tedavisinde keçiboynuzu pekmezi kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tüketilmektedir. Ve sık hastalanan çocuğa sahip ebeveynlerin en iyi yardımcısıdır. Keçi boynuzu pekmezinin daha birçok yararı bulunmaktadır. İşte o faydalar...

KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ NE İŞE YARAR?

Keçi boynuzu pekmezi faydaları çok geniş bir yelpazededir. Birçok hastalığa iyi gelmektedir. Halk arasında harnup pekmezi olarak da anılmaktadır. Keçi boynuzunun direkt tüketilmesi kadar hatta belki daha fazla sağlıklıdır. İşte keçi boynuzu pekmezinin faydaları...

1.Antioksidan Özelliği Vardır:

Antioksidan özelliğinden kaynaklı olarak doğal bir antibiyotiktir. Keçi boynuzu pekmezi kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda kanı temizler ve damar tıkanıklıklarını giderir. Bu yüzden tüketilmesi çok önemli ve sağlıklıdır.

2.Balgam Sökücüdür:

Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru öksürükte balgam sökülmesine yardımcı olur. Şiddetli öksürüklerin bastırılmasında da kullanılır ve etkilidir.

3.Sindirim Sistemini Düzenler:

Bağırsak ve sindirim sistemine karşı olumlu faydaları vardır. Bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde iyileşmeye yardım eder. Kabızlığı önler.

4.Kilo Almaya Yardım Eder:

İçerdiği yüksek lifler sayesinde sindirim sistemini korurken aynı zamanda kişinin zayıflamasına da yardımcı olmaktadır.

5.Enerji Verir:

Diğer pekmezler gibi keçi boynuzu pekmezi de tam bir enerji deposudur. Erkeklerde sperm miktarını artırır. Sperm azlığı nedeniyle çocuk sahibi olamayan kişileri bu sıkıntıdan kurtarır. Ayrıca cinsel gücü de artırıcı özelliği vardır.

6.Kemik Gelişimine Katkı Sağlar:

Kemik gelişiminde en çok rolü olan kalsiyum, keçi boynuzu pekmezi içerisinde oldukça çok miktarda bulunmaktadır. Böylece kemik gelişimine yardım eder. Çocukların kemiklerinin gelişmesine yardım ederken yaşlı kişilerinse kemik erimesine karşı fayda sağlar. Kemikler için tam bir şifa deposudur.

7.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Eski zamanlardan beri bağışıklık sistemini güçlendirmek maksadıyla kullanılmıştır. Keçi boynuzu pekmezi genellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ve olumlu sonuçlar verir.

8.Serbest Radikalleri Atar:

İnsanların hastalanmasına sebep olan serbest radikallerin bedenden atılmasına yardım eder. Aynı zamanda karaciğer, akciğer ve bağırsakları temizler.

9.Kansızlığa iyi Gelir:

Yine diğer pekmezlerde olduğu gibi keçiboynuzu pekmezi de anemiye iyi gelir. Özellikle de kansızlık olan bebeklere iyi gelir.

10.Kan Şekerini Düzenler:

Kan şekerini düzenler ve kötü kolesterolü azaltır. Bu özelliği sayesinde şeker hastası kişilerde antioksidan görevi görür.

KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİNDE HANGİ VİTAMİNLER VAR?

A Vitamini, B, B2, B3 Vitaminleri ve D Vitamini içeriği ile çok güçlü bir besindir. Aynı zamanda yüksek çinko içerir. Keçi boynuzu pekmezi hiçbir hastalığı olmayan insanlar için bile sağlıklıdır ve o kişilerin de kullanmaları gerekmektedir.

KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ KULLANIMI

Keçi boynuzu kullanımı için belirli bir öneri yoktur. Ancak her şeyde olduğu gibi keçi boynuzu tüketiminde de fazlaya kaçmamak gereklidir. Keçi boynuzu pekmezi yemekten sonra birkaç kaşık tatlı niyetine tüketilebilir.

KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ ZARARLARI

Elbette her şeyde olduğu gibi şifa deposu olan keçi boynuzu pekmezinin de zararları vardır. Özellikle fazla tüketildiği takdirde bu sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden fazlaya kaçmadan tüketilmesi gereklidir. Keçi boynuzunun aşırı tüketiminde şunlar görülebilir:

 • Mide Bulantısı ve bununla birlikte baş dönmesi görülebilir.
 • Lifli bir gıda olması sebebiyle kişide müshil görevi görerek kişiyi ishal edebilir.
 • Hamilelikte kesinlikle aşırı kullanılmaması gerekir. Hamileler için fazlası zararlıdır.
 • Bir de kullanmaması gereken kişiler kullandığında zararlarını görebilirler. Keçi boynuzu pekmezi kullanmaması gereken kişiler ise şunlardır:
 • Diyabet hastalarına iyi gelse dahi doktora sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 • Bebeklerin cilt savunma sistemlerinin güçlü olmaması sebebiyle kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gereklidir.
 • www.sabah.com.tr
 • www.hurriyet.com.trBENZER ÜRÜNLER
  
  
Çubuk Tarçın (30 gr)
%24
  
  
Menengiç (100 gr)
Menengiç (100 gr)
57.72 TL
44.09 TL
%2
  
  
Keçi Boynuzu (100 gr)
Keçi Boynuzu (100 gr)
58.07 TL
56.80 TL
Yeni Ürün
  
  
KARABİBER (100 gr)
KARABİBER(100 gr)
57.72 TL
Yeni Ürün
  
  
KİMYON (100 gr)
KİMYON (100 gr)
57.72 TL
Yeni Ürün
  
  
SUMAK (100 gr)
SUMAK (100 gr)
57.72 TL
%24
  
  
MEYAN KÖKÜ(100 gr)
MEYAN KÖKÜ(100 gr)
57.72 TL
44.09 TL
Yeni Ürün
  
  
Kuru Kekik (100 gr)
Yeni Ürün
  
  
Kuş Üzümü (100 gr)
  
  
Toz Kına (100 gr)
  
  
Samandağ Acı Pul Biber
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.