05333243193
  05333243193
Para Birimi Seçimi
  • Tandır%20Ekmeği%20(Tane)
  • Tandır%20Ekmeği%20(Tane)
  • Tandır%20Ekmeği%20(Tane)
Tandır Ekmeği (Tane)
Ürün Kodu : Kod-30
Marka :  Mariyet Anne
24.54 TL   17.72 TL   Kdv Dahil

Tandır Tennur sözcüğünden türemektedir. Tennur sözlükte kapalı bir ocak, bir fırın olarak kullanılır. Dilimizde Tennur, tandır olarak kullanılır. Osmanlıca da tennur fırın demektir ve bu kültür Mısır dan gelmektedir.

Tandır yapımı zor ve zahmetli, sanat gerektirmeyen fakat bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Önce özel yerlerden tandır için killi özel toprak getirilir, güzelce elenir, içerisine saman ve keçi kılı veya pamuk katılarak çamur yapılır. Bir gün bekletilip sonraki gün tekrar yoğrulur.

Çamur 7-8 cm kalınlığında çapı dolanacak kalınlıkla silindir şekline getirilip örülür. Fakat burada hassas olan nokta, tandırın hepsi bir anda örülmez. Zaman zaman kurumaya bırakılır. Yamukluk ve çökmeyi engellemek için yavaş yavaş ve kurutulmaya bırakılarak örülür.


Kışın tandırı yapmak veya örmek daha zordur. Son olarak tandırın ağız kısmı yapılır ve kurumaya bırakılır. Tandır çamurunun iyi yoğurulmuş olması gerekmektedir. Aksi taktirde çabuk bozulur ve istenilen randıman alınmaz. Tandır kurulacak yerde önce tandırın kuyusu en az 1 metre derinlikte kazılır. Etrafı çamurla kaplanacağı için çamur çok temiz, hatta killi gibi birbirini iyi tutan bir toprakla hazırlanır; hatta birkaç gün de bekletilir. Suyunu çeken çamur, rulolar haline getirilip, aşağıdan yukarıya yapıştırarak kuyuya kaplanır. Bu arada mutlaka hava deliği bırakılır.

Tandırı kurarken önce gömülecek yer seçilir. Buraya toprak seviyesinde gömülür. Yere kazılarak yapılan tandırların derinliği 130-150 cm olur. Çapları ise 50-65 cm civarındadır. Tandır ekmeği adını yapıldığı yerden alır. Ekmeğin en büyük özelliği uzun süre bozulmadan kalabilmesidir. Tandırın altında 20×20 ebadında küçük bir delik bulunur. Bu yanan ateşin hava alıp iyi yanmasını sağlar. Tandır bacası kurulan tandırın en dip kısmına 90 derece açı yapmalıdır. Eğer küp toprağa gömülecek ise topraktan gelecek sızıntı suya önlem almanız gerekmektedir.

Bu sızıntı su, hem insan sağlığına zararlı olabilir hem de sizin tandır içerisinde oluşturacağınız ısınızın önemli miktarını buharlaşmak için kullanarak tandırı soğutacaktır. Küllük kısmının dökme demir olması gerekir. Havalandırma ve baca için  ateş tuğlası kullanılır. Ateş söndükten sonra tandırın çabuk soğumaması için tabanı cam ve tuzla doldurulur.

Tandır Ekmeği Hatay’ın yöresel ekmeğidir. Tandır ekmeği hamuru genelde mayalı olarak hazırlanır, ekşimiş olan hamur büyük ve oval bir sekil verilerek tandır duvarına kera (refik) denilen yastıkla yapıştırılır. Tandırın ilk yanışında, ulavaç ve kete yapılır. Ekmeği tandıra vurmak için mutlaka bu işten anlayan birine ihtiyaç duyulur. Çünkü tandıra ekmek vurmak, o ateşe dayanabilmek, ekmeği tandıra tutturabilmek tamamen beceri gerektirir. Bu görevi genellikle evin büyüğü olan anneler üstlenir.

Hamurların tandıra iyi yapışmaması ve mayasını tam olarak almamış olması ekmeğin tandırın iç duvarına yapışmadan ateşin içine düşmesine neden olur. Böyle bir durumda ekmek istenilen şekilde olmaz, biçimsiz ve kavruk olmasıyla sonuçlanır. Tandır başına sofra bezi, hamur tahtası, zeytinyağı, bir tabakta su ve kera (Refık) dediğimiz ekmeğin tandıra vurulmasını sağlayan malzemeler getirilir.

Ürün Etiketleri
Tandır Ekmeği (Tane)
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Ürün
  
  
Üçgen Ispanaklı Börek
Yeni Ürün
  
  
Zahterli Ekmek (Adet)
Tükendi
  
  
Trabzon Ekmeği (Adet)
Yeni Ürün
  
  
Pekmez Sucuk (500 gr)
Tükendi
  
  
ŞIRDAN (Adet)
ŞIRDAN (Adet)
126.12 TL
Yeni Ürün
  
  
Acısız Biber Salçası
Yeni Ürün
  
  
Antakya Tereyağı (500 gr)
Yeni Ürün
  
  
Kağıt Kebabı (200 gr)
  
  
Peynirli Gül Böreği (Adet)
Tükendi
  
  
Antakya Küçük Oruğu (adet)
  
  
Antakya Oruğu ( 30 Adet)
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.